Tere tulemast Vastemõisa Naiste Ühenduse kodulehele!

                                                                     
                                                                         

VASTEMÕISA NAISTE ÜHENDUSE TEGEMISED 1996 - 2006

Aastad 1996 – 2000

Kuidas kõik algas?
Eesti külaliikumine taastekkis 1991. aastal koos Eesti taasiseseisvumisega. Hakati korraldama kodukandipäevi ja arutelusid kohaliku arengu teemadel.  Rapla maavalitsuse arengunõunik Mikk Sarv pöördus abi saamiseks Rootsi külaliikumise poole, kes aitasid käivitada 1993.aasta aprillis kohaliku arengu programmi Kodukant.(Pilootaladena Rapla ja Viljandi maakond koos Rootsi sõprusläänide Jönköpingi ja Dalarnaga). See tähendas tihedat koostööd läbi nõupidamiste, seminaride ja õppereiside, et jagada häid ideid laial pinnal.
 24. jaanuaril 1995.aastal  moodustati esimeste maakondlike külaliikumise organisatsioonide hulgas ka Ühendus Kodukant Viljandimaa.  Selle üheks asutajaliikmeks oli Vastemõisa valla majandusnõunik Ako Luts. Ühel pimedal sügisõhtul 1996. aastal said Vastemõisa valla naised Pinnu baaris kokku Irma Lillendi palvel  ja kuulasid  Kodukandi  huvitavatest tegemistest Ako ja Aita Lutsu vahendusel. Sel õhtul tekkiski naistel mõte hakata koos käima ja kutsuda endale külla huvitavaid inimesi erinevatelt elualadelt.
Algavad kohtumised huvitavate inimestega.


Esimene kohtumine oli 13.detsembril 1996.a. psühholoog Riina Hindiga  Vastemõisa Pinnu baaris. Naised lahendasid palju erinevaid teste ja joonistasid oma puu. Kes joonistas okaspuu, sai teada, et on aktiivne läbi terve aasta, kes aga lehtpuu on aktiivsem aasta valgemal ajal. Heale lektorile kingiti Eve Loode valmistatud VNÜ humoorikas tänukiri ja jõuluseade.
Suurt elevust tekitas igas naises stilist-kosmeetik Erika Vungiga kohtumine aprillis 1997.a. Ta testis naisi, andis soovitusi maitsekaks riietumiseks ja meigiks ning kiitis maanaiste head riietumisoskust ja stiilitunnetust. Erikat peeti meeles tänukirja ja  esimese Naiste Lehe numbriga.  Lähenemas oli emadepäev ja selle päeva kajastamine  ajendas naisi  katsetama oma ajalehega.
1997.a. suvel külastasid naisseltsi  Kodukandi eestvõtja Kaja Kaur koos abikaasaga, kes tegid Irma Lillendi,  Aita Lutsu ja Eve Loodega intervjuu. Artikkel ja pilt ühenduse liikmetest ilmus koos Naiste lehest nopitud suveretseptidega  Kodukandi ajalehes.


Esimesel VNÜ sünnipäeval,  1997.a. novembris, olid naiste külalisteks  kaardimoorid Tallinnast. Midagi ennekuulmatut  nad ei ennustanud aga samas saadi ikkagi mingi kogemuse võrra rikkamaks.
Meeldejäävam sündmus 1998. aastast oli külaskäik Olustvere Maanaiste Seltsile 15. oktoobril. Sealt said alguse uued sõprussuhted ja  tekkisid uued koostöö ideed.
Nii võõrustatigi 5. novembril  Olustvere MN Seltsi ja Suure-Jaani Naisseltsi ning Ühendus Kodukant Viljandimaa juhte. Külalisesinejaks oli maakonna ametiühingu liider proua Helle Sauga.  Enne kohtumisõhtut õppisid VNÜ naised Kildu Põhikooli muusikaõpetaja Valli Pang`i juhendamisel  laule. Saali pandi üles käsitöö- ja raamatunäitus ja koostati naiste fotodega ühenduse voldik. Kuna laulmine läks hästi, sooviti  ansamblilaulu kuulda ka Vastemõisa valla eakate jõulupeol.


Olles kosutust saanud  ürituste kordaminekust 1998.aastal, võeti ette sõit Lasva jõulumaale. Tänu Kaja Tamsari abikaasale  jõudsime läbi tuisuste teede õigeaegselt kohale. Mulgimaa naisi võtsid vastu lahked ja sõbralikud Võrumaa käsitööseltsi naised, kes tutvustasid oma tegemisi ja näitasid värvikirevat jõulumaad. Lasva naised tundusid  ammuste tuttavatena. Ei olnud mingit võõristamist ja ühises lauas möödus õdus õhtupoolik väga kiiresti.

1999.aasta alguses võtsid VNÜ liikmed plaani oma ühendus registreerida mittetulundusühinguna. Põhikirja koostamisega jõuti ühele poole veebruari lõpuks.

18.veebruaril 1999.a katsetati avaliku üritusega. Kutsuti külla Paalalinna Gümnaasiumi näitetrupp, kes näitlejate haigestumise tõttu, ei saanudki  tulla. Etendus asendati Ülo Alo Võsari  ja Pange Poiste esinemisega. Ürituse peamiseks publikuks olid Olustvere Maanaiste Seltsi liikmed, kes tulid läbi möllava tuisu oma bussiga.

Mittetulundusühingu asutamiskoosolek peeti 26. veebruaril 1999.aastal.

Asutajaliikmed olid Eve Loode, Merle Rang, Anu Nurmsalu, Viivi Lehiste, Kaja Tamsar, Ester Tammoja, Irma Lillend ja Tea Sangernebo.

Kes ei olnud asutamiskoololekul, liitusid avalduse alusel: Milvi Madisson, Eha Saetalu,  Maimu Hakkaja, Mari-Ann Kolga, Valve Lindla, Eha Johanson, Virve Saluste, Juta Kobin.

Asutajate hulgast valiti 3-liikmeline juhatus. Esinaiseks valiti üksmeelselt Eve Loode, sekretäriks Merle Rang, laekuriks Ester Tammoja.   Revidendiks valiti Anu Nurmsalu. VNÜ soov saada MTÜ-ks rahuldati Pärnu  Maakohtu registriosakonna kandeotsusega 17. mail 1999.aastal.

Päikselisel 14.märtsil 1999.a. läksid VNÜ naised Olustverre, kaasas värvitud munadega kaseokstest linnupesa ja kevadpühalik samblarõngas. Võõrustajad olid Olustvere KPK kodunduse õpetaja Elli Vendla juhendajaks kutsunud. Tema valvsa silma all valmisid õppeköögis mitut sorti küpsetised, salatid, pashad ja munajoogid. Teises toas kaunistati ja kaeti pidulauad. Enne lauda istumist tehti mälestuseks sellest toredast ja toimekast päevast pilte. Paluti Eve Loodel  trükkida paremad läbiproovitud retseptid ja kõigile paljundada. Ta sattus nii hoogu, et tegi kevadpühade retseptidest ja kodu kaunistamisest paksud iseköidetud raamatud, mis valmisid just enne pühi. Kõigepealt saadeti kolm raamatut üllatuskingitusena Olustverre. Muidugi tahtsid kõik õppeköögis kooskäinud naised endale  raamatut, milles olid ka  nende fotod. Nii paljundati neile veel 26 raamatut.
Esimese kohaliku omaalgatuse programmi projekti “Naisteleht” koostas esinaine Eve Loode. Saadi toetust oma ajalehe väljaandmiseks.


1.aprilli 1999.a. töökoosolekul sooviti arutada 4 osapoolega Vastemõisa valla emadepäeva korraldamist Vastemõisa rahvamaja suures saalis. Kohal olid kooliesindajad - direktriss Tiiu Rünne ja muusikaõpetaja Valli Pang. Valla ja rahvamaja esindajad ei tulnud. Valiti välja emadepäeva laulud  ning määrati lauluproovide kuupäevad.

18.aprillil
korraldas VNÜ taaskohtumise kosmeetik Erika Vungiga. Ürituse piletid olid nummerdatud, sest ühe pileti omanik sai üllatuskingituse, kelleks osutus üks noor neiu. Südant soojendas see, et kohale oli tulnud päris palju noori neide ja  kaugemalt  Olustvere ja Koksvere Maanaiste Seltsi naised. 

Enne emadepäeva üritust  pandi  naisseltsis kohustused paika, mida keegi teeb või toob. Viivi Lehiste küpsetas neli suurt plaaditäit hästimaitsvat kohupiimakooki ja Tea Sangernebo küpsetatud koogid olid samuti isuärätavad.  Ester Tammoja, Eve Loode, Merle Rang  ja Anu Nurmsalu võtsid enda kanda saali kaunistamise. VNÜ tegi emadele tähtpäevavoldiku ja kinkis igale emale nelgiõie. Ühiselt peetud emadepäevast ilmus artikkel valla Infolehes koos VNÜ ansambli pildiga, mis koosnes järgmistest lauljatest: Kaja Tamsar, Anu Nurmsalu, Eve Loode, Merle Rang ja Valve Lindla.

13.-15. maini 1999.a. toimusid Balti-Ameerika ühisprojekti raames Lõuna- ja Edela –Eesti naisjuhtide koolitus Viljandis. Eve Loode oli nende nelja  õnneliku hulgas, keda maakonna naisorganisatsioonide esinaistest koolitamise vääriliseks välja valiti.
Tuli suvi ja naised võtsid aja maha. Kes tegi heina, kes käis sanatooriumis, kes hoidis koduümbrust korras, kes kolis. Tegemist oli küllaga.

25.augustil käidi Kildu kooli hoogtööpäevakul, millest võtsid osa Irma Lillend, Kaja Soosaar, Kristiina Raid,  Tea Sanernebo, Anu Nurmsalu, Merle Rang, Milvi Madisson, Viivi Lehiste  ja Eve Loode.
Augustis lõpus saadi uuesti kokku, et teha lõplikud plaanid Saaremaale sõiduks. Nimelt oli Vastemõisa valla sõprusvald  Pöide  ja   selle valla  Aderkasi Laulu ja  Tantsuselts soovis saada endale sõprusseltsi ja nii oodatigi VNÜ-d külla. 

       
                    
Sõit sai teoks 4.-5.septembril 1999.a.  Külakostiks tegid Viivi,  Ester ja Eve kaasa küpsetisi. Ka “Naiste Lehe” aastakäigud võeti kingituseks kaasa. Päevakohase tervitusvoldiku, mis oli pealtpoolt Saaremaa teemaline ja seestpoolt VNÜ-d tutvustav, valmistas Eve. Eha Saetalu  tõi kangaid, millest Kaja Tamsar laudlinad õmbles kinkimiseks. Merle Rang tegi vägevad lillekimbud gladioolidest.

1. septembril käisid Ester  Tammoja ja Merle Rang  Kildu Põhikooli juurdeehituse avamisel ja kinkisid Naiste Ühenduse poolt koolile triikraua ja lillekimbu.

17.septembril 1999.a. võõrustati Lasva Käsitööseltsi ja Võru Maarahva Teabetoa rahvast. Eve Loode oli neile teejuhiks Soomaa Rahvuspargis. Peale kopraradadel kõndimist tutvusid külalised ka  külaliskeskusega. Õhtuhämaruses jõuti Vastemõisa Rahvamaja ühenduse tuppa, kuhu   liikmed olid katnud kohvilaua ja süüdanud küünlad.

14.oktoobril kutsus VNÜ  vallavanema ja uue rahvamaja juhataja Rein Luubi endale külla, et tähistada ühiselt Ülemaailmset maanaiste päeva. Eve Loode kinkis kõigile tähtpäevakohase voldiku. Kahjuks ei saanud vallavanem aega  kohtumisele tulla. Tuli Rein Luup üksinda. Ta tutvus VNÜ tegemistega ja lubas meie ettevõtmisi rahvamajas alati hea nõu ja ruumide võimaldamisega toetada.

15.oktoobril esindas Eve Loode VNÜ-d Valgamaal. Ühendus Kodukant Viljandimaa õppereisil tutvuti Nõuni Maanaiste Seltsi, Pühajärve loodusega, Otepää kirikuga, Karula Naisseltsi ja Karula Rahvuspargiga.
19.novembril 1999.a. kutsus VNÜ Vastemõisa valla rahvast kadritrallile. Küpsetati ja keedeti kodus kadritoite. Naised kaunistasid koos lastega saali. Valve  Lindla tõi kodust põhupalli, mis saali taha otsa laiali laotati. Põhk ümbritseti seenetanud kändude ja erinevate okstega ning mänguloomadega. Eve tegi mitu seadet nii laudadele, külalistele, kui ka sünnipäevalapsele Viivi Lehistele. Uuriti läbi mitu kadri- ja mardipäeva- ning kokaraamatut, mille põhjal koostas Eve  raamatukese “Kadripäev”.   Peeter Rohila kutsuti pilli mängima ja Karksi Kultuuriseltsi naisansambel koos juhendaja  Sirje Veermega esinema. Neil olid väga huvitavad esinemiskleidid ja kadriõhtule sobivad prillid ees. Elevust tekitas julge Kadri (Rein Luup) rahvamajast! Tänusõnu õhtu kordamineku eest jagas esinaine  Valve Lindlale, kes esines julge  Kadriemana  ja valmistas erinevaid toite, Merle Rangile, kes õhtut vedas, Eha Saetalule,  kes pillimeest edasi-tagasi sõidutas. Kadritrallil  oli  ka neli  Olustvere MNS- i liiget. 

 1.detsembriks sai VNÜ küllakutse Suure-Jaani Naisseltsile “Mari”. VNÜ naised võtsid nõuks minna külla päkapikkudena, suure päkapiku sussiga ja  Vastemõisa päkapikkude tervituslauluga.  Veedeti meeldiv ja õdus õhtu koos Suure-Jaani naistega. Imetleti Tiina Soolo näidisteks toodud jõulukompositsioone ja saadi teada Tiiu Siimu jõuluplaanidest Suure-Jaani kultuurimajas.
Vastemõisa Naiste Üheduse  naised olid abilisteks Vastemõisa valla eakate 1999.a. jõulupeol. Aidati lauad katta ja toitusid valmistada ning peo lõpus koristada.
1999.a detsembris ilmub viimane Naiste Leht, kuna ei leitud enda hulgast piisavalt kirjutajaid.

10.-13.veebruarini 2000.aastal osales esinaine Eve Loode Balti-Ameerika naisjuhtide koolituse jätkukoolitusel Haanjas. Ta tutvus Eesti koolitajate Ameerika õppereisil kogetud muljetega. Koolitusel esines Taani naisorganisatsioonide tegevusi uuriv teadlane. Ta andis uusi mõtteid ühistegevuse hoogustamiseks. Õpiti strateegilist planeerimist, suhtlemist pressiga jpm.

16.märtsi 2000.a. töökoosolekul saadi kokku raamatukogus, kus tutvuti Aderkasi Laulu ja Tantsu Seltsi saadetud pakiga, milles oli raamitud foto paigast mere ääres, kus  ühine  lustakas piknik oli eelmisel suvel. Nad kirjutasid, et ei saa  kevadel Vastemõisa külla tulla, vaid koguvad sügiseni raha ja siis sõidavad.

Järgmisel töökoosolekul võeti arutlusse valla emadepäev. Selgus, et laulda naistel sel korral ei õnnestu. Ülejäänud ülesanded olid sarnased eelmise emadepäevaga. Esitati kohaliku omaalgatuse programmile projekti “Emadepäev”, millest saadi rahalist toetust ürituse läbiviimiseks. Eve Loode koostas emadepäeva voldiku, märkides ära meie valla lasterikkamad pered. Voldikuid oli 60 tükki, aga ikka jäi osa vallanaisi neist ilma.  VNÜ võttis enda kanda  1/3 emadepäevaks ostetud lillede rahast. Saali kaunistamisega askeldasid sel korral ikka Ester, Merle, Eve ja Milvi. Kõige rohkem jändamist oli  dekoratsiooniks tehtud  emaga, kellele ei tahtnud kingad hästi jalga mahtuda! Seekord toimus koogisöömine väiksemas ringis. 12. mail toimunud emadepäeva peokava  siht oli laste ja vanemate läheduse suurendamine, iseäranis tähelepanelikkuse ja austuse kasvatamine oma ema vastu.

 23.mail toimus Viljandimaa Kodukandi aastakoosolek. Sellest võttis osa ka esinaine, kes oli alates 1999.a. maist  Ühendus Kodunt Vijandimaa liige. Koosolekul toimus uue juhatuse valimine, kuhu  valiti ka Eve Loode. See tähendas talle jälle uusi kohustusi ja samas vahetut infot maakondlikust külaliikumisest.
Oli sügisene  KOP projektide esitamise aeg. Koostati projekt “Aitan ennast ja teisi”, selleks et, õppida taimepiltide, -vaipade, kaartide tegemist, tutvuda ja õppida esmaabi uusimate võtetega, võõrustada Aderkasi Seltsi ja vaadata iseendasse psühholoogi abiga. VNÜ taotlus rahuldati osaliselt.  Sügisel koguti ja kuivatati palju taimset materjali, millest valmistati taimevaipu. Igaüks sai õpitud võtteid kasutades iseseisvalt selle tööga hakkama.

18.novembil
võõrustati saarlasi. Pika päeva jooksul tutvustati külalistele Vastemõisa vallas paiknevat -  Soomaa Rahvusparki, Kildu Põhikooli, Köleri majamuuseumi, Kurekiiva talu topisemeistrit  ja tema töid, Vastemõisa Rahvamaja. Õhtul pakuti vastastikku meelelahutusi laulude, tantsude ja rahvalike mängude näol.

12.detsembril kohtuti taas psühholoog Riina Hindiga, kes vestles perekonnasuhetest ja testis üritusest osavõtjaid, kelle hulgas olid ka Olustvere Maanaiste Seltsi liikmed.

29.detsembril 2000.a. vaadati ühise aastalõpu peolaua taga tagasi peagi lõppevale aastale ja tehti kokkuvõtteid. Samas peeti plaane, kuidas 2001.aastal ühenduse ja kohalike aktiivsemate inimeste elu huvitavamaks ning sisukamaks muuta.  Otsustati uusi liikmeid kaasata  oma ridadesse.
2001–2002  - VOKK-I TIHE KOOSTÖÖ

2001.aasta maikuus toimus Kodukant Viljandimaa õppereis Soome, millest võtsid osa ka seltside juhid Vastemõisa Nü-st, Olustvere MNS-st, Kuhjavere KS-st ja juhatuse liige Koksvere MNS-st. Reisi ajal vahetatud kogemustest selgus, et kõigil on ühesugune mure seoses üritustest osavõtjate vähesusega. Leiti, et parim lahendus probleemi leevendamiseks on alustada tihedat koostööd.
Nii saigi alguse  nelja mittetulundusühingu liit, kuhu kuuluvad:         
Vastemõisa Naiste Ühendus
Olustvere Maanaiste Selts
Kuhjavere Küla Selts
Koksvere Maanaiste Selts
Liitu kuuluvate seltside nimede esitähtedest saadi ühingute liidule nimi VOKK. Pandi paika ühistegevuse kava suve- ja sügiskuudeks.

 Esimene ühisüritus oli 9.juunil Kuhjaveres. Tutvuti Kuhjavere külaga ja külaseltsi majaga. Pikemalt peatuti Tire talus, kus Kuhjavere Küla Seltsi esimees Romeo Mukk korraldas VOKK- i liikmetele   liha grillimise koolituse. Päev lõppes isetehtud-hästitehtud liha ja salatite degusteerimisega ning koolitustunnistuste jagamisega.
Teine ühine kokkusaamine oli 7.- 8. juulil Kabli rannas, kus peeti kõrvetava päikese ja pilvitu taevakaare all VOKK-i suvepäevi. Päevitamise ja ujumise kõrvalt jäi  aega ka ühisteks pallimängudeks, lõkkeõhtuks koos iga seltsi lõbusa etteastega, laulmiseks ja tantsimiseks mererannal ja Eve Loode poolt koostatud koolitusmaterjalidega tutvumiseks.
20. ja 21. juulil võtsid VOKK-I liikmed osa kolme maakonna (Pärnu, Viljandi ja Tartu) Kodukandi poolt   korraldatud  ekskursioonist Pärnumaale.

Suve keskel hakkas VNÜ planeerima Saaremaale sõitu, mis sai teoks 4. ja 5.augustil 2001.a. Tutvuti Pöide valla Tohvri turismitaluga, kauneima koduga vallas ja  dolomiiditöötlejaga. Sõbralik kohtumine oli  Pöide valla Naisseltsi liikmetega. Võõrustajad olid oma seltsimajja välja pannud kauni  käsitöönäituse. Nad rääkisid kuidas ja milleks nad koos käivad. Kohtuti taas rõõmsa,  energilise taluperenaise  Külli Välissoniga, kes oli peale 1999.a. VNÜ rahvaga kohtumist  loomapidamise lõpetanud ja läinud masseerijaks sanatooriumisse. See on tõestuseks, kui on julge pealehakkamine, saab alati igast raskest olukorrast üle. Külli korraldas mulkidele  kadakast “Kepi tegemise “ kursuse, kus kõik tegid vastavalt oma figuurile sobiva kepi ja said koolituse tunnistuse.
Õhtul  kohtuti kõigi Aderkasi seltsi liikmetega, kes  esinesid laulude ja tantsudega.  Reisi kokkuvõtteks: mida kehvemates oludes inimesed elavad, seda virgemad, lahkemad ja teotahtelisemad nad on ning ei kurda!


8. septembril 2001.a. osales VNÜ Vastemõisa laadal õnneloosiga ”Iga loos võidab”, mida viidi läbi oma ühenduse toas Vastemõisa rahvamajas. Samas toas pakkusime laadalistele kooki ja kohvi väikese tasu eest,aga head sõbrad said tasuta! Rahvas sai kehakinnitust ja juttua jada ning jalgu puhata.

17.novembril 2001.a
. tähistas Vastemõisa Naiste Ühendus oma viiendat aastapäeva.  Sünnipäevapeole olid kutsutud paljud naisseltsid Viljandimaalt, Kodukant Viljandimaa juhatus, VOKK, Vastemõisa vallavalitsuse ja vallavolikogu liikmed,   ühenduse sõbrad Saaremaalt ja Võrumaalt. Osavõtjaid oli kokku 82.   Külalistele anti põhjalik sõnalis-muusikaline ülevaade oma ühenduse viie aasta tegemistest.  Suuremaid sõpru peeti meeles tervituslauludega, millel olid esinaise Eve poolt tehtud sõnad. Külalistele pakuti šampust, torti ja kohvi ning ka puuvilju ja salateid. Lauldi ühislaule, tantsiti ja tutvuti VNÜ kroonikaga.

9. detsembril
toimus VNÜ korraldatud jõulukoolitus Vastemõisa naistele ja tütarlastele Ave Küti juhendamisel. Valmisid kaunid jõuluseaded.
Jõulukuu 15.-da  päeva õhtul 2001.a.  nautisid VOKK-i liikmed  ilusaid ühiseid hetki Olustvere jõulumaal.  Osaleti  jõulueide ja jõulumehe ning päkapikkude  töödes-tegemistes, mängudes ja laulmistes.

              

2002.aasta jaanuari alguses alustas VOKK ettevalmistusi Kodukant Viljandimaa seitsmendale aastapäevale pühendatud ürituseks. 17. jaanuaril 2002.a. kohtuti Olustvere seltsimajas ja harjutati (laulu “Postipoiss” viisile) Eve Loode poolt seatud sõnadega aastapäeva laulu. 24.jaanuaril, Kodukandi aastapäeval, esitas VOKK oma tervituslaulu ja sai suure aplausi osaliseks.,

Koksvere Maanaiste Selts kutsus VOKK-i endale külla  luulevormis kutsega 10.veebruari lõunaks, et tähistada ühiselt sõbra-ja vastlapäeva. Koksverre kohale jõudes kohtas ees maskides karvaseid ja sulelisi sõpru…

25. juuni õhtul tervitas  17- liikmeline VOKK ja VNÜ naised oma töökat  liiget Eve Loodet rohkete lillede ja südamlike tervitustega ning lauluviisidega juubilari kenas kodus. Pererahvas oli katnud  pika ja rikkaliku peolaua.


 23.juulil
korraldas VNÜ “Tüdrukute suvekooli” Kildu järve ääres Vastemõisa valla tüdrukutele. Teadmisi kosmeetika ja stiilse riietumise alal jagas stilist-kosmeetik Erika Vunk Vändrast ja teemal “Noored ja narkootikumid “ peatus pikemalt Kaja Tamsar.  Noorte kokkade konkursil olid kõik neiud tublid ja leidlikud. Fantaasiat jätkus ka lilleseadete ja  suveneidude kaunistamiseks. Kallale kippuva jaheduse peletamiseks söödi lõkke ümber ühissuppi ja maitsvaid tüdrukute tehtud torte ja võileivatorte. Naised tutvustasid neidudele kohapealt korjatud ravimtaimi ja nende kasutamist. Enne koolitustunnistuste jagamist koos loositud mälestusesemega, mängiti üheskoos ringmänge ja lauldi suvelaule.

27. juulil õnnitles VOKK- i  esindus Maia Oravat sünnipäeval oma hubases kodus Koksveres. Sealsed naised on teada-tuntud  leivaküpsetajad ja toiduvalmistajad.

8. augustil külastas Olustvere Maanaiste Seltsi Võru maakonna Meremäe valla erinevad seltsid, kellega kohtuma kutsuti ka VOKK. Külalised tutvusid kõigepealt  Viljandiga  ja  Olustveres külastati parki ja mõisakompleksi. Õhtul ühise kohvilaua taga olles vaadati  memmede uhket tantsu Vaike Reineri  juhendamisel. Üritusel esitas VOKK  Eve Loode poolt tehtud  lustaka 10 salmilise laulu VOKK-i saamisloost ja tegemistest.10.augustil 2002.a.  kohtusid Kuhjavere külaplatsil 15 küla esindajat. Päev algas vestlusringiga maaelu teemadel, kus oma mõtteid ja seisukohti avaldasid Viljandi maavanem Helir-Valdor Seeder, EPMÜ professor Jaan Leetsar, Olustvere Vallavolikogu esimees Arnold Pastak ning tema kolleeg Ain Saapar Lääne-Virumaa Vinni vallast. Kõnelesid ka kõikide külade ja seltside esindajad. Kõlama jäid mitmed probleemid, mis koondusid ühise nimetaja alla – Eesti riigis puudub maaelu kompleksne käsitlemine. Arutledes jõudis kätte lõunasöögiaeg. Kosutav hernesupp valmis Kaitseliidu välikatlas. Kohapeal oli relvanäitus. Päeva teine pool möödus sportides. Enne päikeseloojangut algas kultuuriprogramm, mida alustas rahvatantsurühm Õerutajad. Taidlusega astusid üles Ülde küla näitetrupp, Palasi küla lauluneiud, kandlemängija ja VOKK- i  lauluansambel.  “Viiseri” saatel tantsiti uude päeva.
VOKK- i viimaseks 2002.a. suviseks kohtumiseks kujunes 1. septembri üllatuskülaskäik  Olustvere Seltsimajja, kus tubli maanaiste abiline Arvi Kotsar tähistas  enda arvamist pensionäride ridadesse. Toimekas perenaine Tiiu Kotsar kostitas lahkelt külalisi. Vaadati ühiselt Kaarel Omeli hästi tabatud filmivõtteid Olustvere Maanaiste Seltsis toimunust. Laulsid väiksed kaunihäälsed laululapsed ja ka täiskasvanute ühislaulud kõlasid kenasti. Oli taas tore võimalus sõpradel kokku tulla ning ka juttu ajada.
 
Maakondlik üritus -  ülemaailmse maanaistepäeva tähistamine
15. oktoobril 2002.aastal veetis hulk maakonna naisi mõnusalt aega Vastemõisas, tähistades ühiselt ülemaailmset maanaiste päeva.  “Seltsielu maal toetub naistele,” sõnas maavanem Helir-Valdor Seeder oma tervituskõnes. Kohtumise peaettekanne oli Eesti Naisuurimus- ja Teabekeskuse spetsialistilt Eha Reitelmannilt, kes analüüsis naise soorolli. Perearst Ülle Gurjev juhtis aga tähelepanu naisi ohustavatele tõbedele ja vajadusele aeg-ajalt puht endale mõelda. VNÜ naised olid katnud suurde saali rikkaliku peolaua huvitavalt kõrvitsatesse torgatud suupistetega ja maitsvate salatite ning tortidega. Fuajees sai uudistada taluandide ja käsitöönäitust. Meelelahutust pakkusid VNÜ naised Astrid Ruiso juhendamisel ja Kildu kooli laululapsed. Fuajees sai uudistada taluandide ja käsitöönäitust.  Ürituse kokkuvõte “Maanaised tähistasid oma päeva” ilmus  ajalehes “Sakala”, kajastajaks  Helgi Kaldma.

Aastad 2003 – 2006
2003. aasta “Sõbrapäeva koolituse” raames meisterdasime sõbrapäeva kaarte ja kingitusi. Valminud töödest sai Vastemõisa rahvamajja näitus.

Aprillis läbisid VNÜ liikmed  Margot Põlla kolmepäevased eneseregulatsioonikursused. Tutvuti enesearengu, enesekehtestamise, loovuse, stressimaandamise, ajakasutuse ja hingehoiu teemadega.

Tüdrukute suvekoolis 20. juulil  2003.a. saadi jälle Kildu järve ääres kokku. Räägiti moest, jumestusest, noorte probleemidest tänapäeval, tehti süüa ja meisterdati taimevaipu,õpiti tundma ravimtaimi.


2003.a. suursündmusest – Eesti külade V  MAAPÄEV – võttis maakonna delegaadina osa VNÜ esinaine, mis toimus 21.-23. augustini Lääne-Virumaal, Vihula ja Haljala vallas.
Suurejoonelisel avamisel oli EV president Arnold Rüütel. Maapäeva teemat Inimene maal arutati lahti järgnevatest aspektidest: maainimene kogukonnas, maainimene ja teda ümbritsev keskkond, maainimene ja tervis, maainimene ja ettevõtlus ning maainimene ja elukestev õpe. Maapäevale andsid värvi 57 väliskülalist 14 riigist. Maapäeval pandi üles näitus Eesti külade tegevustest: kroonikad, arengukavad, trükised jne. Maapäeva ettevalmistusest ja tööst valmis video.  Maapäeva suurim vaatamisväärsus oli päevade pidulikuks lõpetamiseks valmistaud suurejooneline eesti leiva küla, mille pikkus oli 4,8 m ja laius 1,2 m. Ehitusmaterjaliks: 104 leiba, 19 kg võid, 12 kg kala, 9 kg vorsti, 5 kg juustu, 200 muna.


1.detsembril 2003.a. korraldas VNÜ “Jõulukooli” Tiina Soolo juhendamisel. Sel korral katsetati peenest metallvõrgust jõuluseadete valmistamist kas seinapildina või lisadetailina seadesse.

2004.aastal jätkati 2003. aastal alustatud projekti “Ole terve ja aktiivne “ elluviimist. Selle raames toimusid mitmed koolitused.  1. veebruaril kohtuti ravitseja Tiina Uiboga ja  ravimtaimede kasvataja Tiiu Siimuga,  märtsis lõhnaterapeudiga. Ka korrati Margot Põlla eneseregulatsiooni kursust neile, kes 2003.aastal ei saanud osaleda.
VNÜ osales Kuhjavere Küla Seltsi korraldatud projektis”EKAK tutvustamine Põhja-Vijandimaal”, mille raames toimus 5 huvitavat seminari, kus arutleti  eetikakoodeksi, hariduselu uuenduste, kodanikeühenduste koostöö teemadel.

30. juulil 2004.a. võttis VNÜ osa maakondlikust külapäevast Kuhjaveres. Merle Rang ja Eve Loode juhendasid vabatahtlikena seal lille-ja taimeseade töötuba, kus nad õpetasid külapäevalistele seadeid tegema.
Septembris õppisid VNÜ liikmed Koksvere MNS korraldatud koolitusel “Värvimistehnikad kodumajanduses”, kuidas uuendada värvidega oma kodu.
              
16. detsembri 2004.a. VNÜ töökoosolekul arutati, kuidas korraldada meeldejäävaks ja pidulikult Ühendus Kodukant Viljandimaa 10. aastapäev 29. jaanuaril 2005. aastal Vastemõisa Rahvamaja suures saalis. Üritusel osales üle 80 inimese, kes olid Viljandi maakonna esindajad, kodukandi liikmed, toetajad ja naabermaakondade Kodukantide esindajad. Kuna VNÜ-l  oli see mitmes suurürituse  organiseerimine, ei jäädud ühegi pisidetaili korraldamisega kimpu.
Toredaks ürituseks kujunes 2005.a. juulis kolmas “Tüdrukute suvekool”. Lisaks traditsioonilistele tegevustele, värviti seekord klaasist purke ja pudeleid.

VI Maapäeval 21.-23. Juuli 2005.a.  Pärnumaal, Lepaninal esindas VNÜ-d ja Viljandi maakonda esinaine Eve Loode. Teema Säästev areng ja koostöö.  Maapäev tõi Kodukandi tegevusprioriteetidesse noorte kaasamise vajaduse ja ettevõtlikkuse ja tööhõive küsimused külas. Maapäev käivitas külainimest arutelu 2007-2013 aasta maaelu arengukava teemal. Maapäeva viimasel päeval toimus kohalike ettevõtjate toodete näitus-müük.

                
2006.aasta meeldejäävamaks sündmuseks kujunes 21. –22. juulil toimunud õppeekskursioon  Lääne-ja Ida-Virumaale “Ettevõtluse edulood”, millest sai ülevaatlik kokkuvõte sõnas ja pildis. Tutvuti Rakvere linnaga, Tudu piirkonna ettevõtjatega (Tudu muuseum-käsitöötarega, Jaama Trahteri pidajatega, puitmajade tootjaga jt) ja Tudu metskonnaga. Teisel päeval külastati Kuremäe kloostrit, Kohtla kaevanduse muuseumi, Valaste juga ja Toila-Oru parki. 
Aastate 2003-2006 ülevaatest on välja jäänud paljud VNÜ liikmete väiksemad kokkusaamised kas rahvuspühade või sünnipäevade puhul ning suuremate ürituste korraldamiskoosolekud.


 Mida oleme teinud viimastel aastatel?

2007.aastal  viisime ellu projektid „On kallis meile kodupaik” ja   „Naiste koostöö ühisvallas I ( ja osa samanimelisest projektist nr. II”), mille raames oli suurüritus  arengupäev „NAISED, SAAME KOKKU!” 6.oktoobril  Vastemõisa rahvamajas. Üritusele tuli kokku  Suure- Jaani suurvalla erinevate kantide inimesi. Peale valla rahva oli kuulama – vaatama tulnud ka naisi Viljandist. Ilus sügisene ilm  toetas igati ürituse kordaminekut. Päevaplaan aga  kujunes üpris tihedaks.
Esimeseks ja kõige kandvamaks osaks oli moderaator pr. Piret Koorepi etteaste. Peale koosolijate rühmadesse jaotamist algas pingeline töö. Teema “Mida on naisel vaja?” lahtimõtestamisel oli abiks ameerika psühholoogi Abraham Maslowi   kuulus mõtteline püramiid, mis väljendab viit põhilist inimvajadust. Kuidas  jõuda oma ja teiste eludega tippu, eneseteostuseni? Mida selleks kõigeks tegema ja tähele panema peab? Rühmatöö osutus päris tõsiseks tööks, nii et ajast kippus napiks jääma.
Seda enam, et oma järge ootas eksootiline külalisesineja -  astroloog Igor Mang. “Kõik on tähtedes!” kuulutas mees. Üle tunni aja said kokkutulnud õpetust taevastest sfääridest ja sellest, mismoodi taevatähtede tee meid, maiseid inimesi, juba sünnist saadik mõjutab. Sooviga “Häid tähti!” jättis tähetarkmeiega hüvasti.

                    

 

Eelmise aasta sügisel Vastemõisa Naiste Ühenduse projekti „Naiste koostöö ühisvallas I-II” raames alustatud Suure-Jaani valla ärksate naiste  koostöö jätkus.
23.novembril toimus Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia direktori Anzori Barkalaja koostöökoolitus Vastemõisas. Ta viis kokkutulnud naistega läbi kolm simulatsioonimängu, mille eesmärgiks oli leida lahendus probleemile tavatus situatsioonis.  Peale mängu arutasime ühiselt läbi toimunu: Mis toimus? Milleks? Milles me eksisime? Kuidas koostöös vigu parandada ja sõnastasime koolituse märksõnad: meeskonnatöö, koostöö, liider.

                 

 

Projekti tegevuse „Jõulukool” raames, süütasime 2. detsembril ühiselt esimese advendiküünla, meisterdasime jõuluseadeid, millest tegime näituse Vastemõisa rahvamaja fuajees.
Uue aasta alguses alustasime „Arengupäev II” ettevalmistustega. Novembrikuu „Leoles” ilmunud esimesest arengpäeva kajastanud artiklis lubasime jätkata sügavuti veebruaris teemal „Mida naisel on vaja?    Peale üritust rühmitasime töörühmade tulemused ja koostasime kokkuvõtlikud jaotusmaterjalid  uueks kokkusaamiseks.
 9. veebruaril 2008.a. jagasime  Piret Koorepi eestvedamisel mõtted ja teod ühise ja isikliku eneseteostuse ning ideede elluviimise nimel kahte rühma. Esimesse need, mida saavad tegusad naised  ja Vastemõisa Naiste Ühendus ise teha ja muuta. Teise rühma need, mida saab teha keegi teine.
Moodustasime kaks töörühma ja keskendusime esimesele rühmale- mida saame ise teha? Kuidas? Tähtajad ja tegevused ning kellega koos, kuid peaalgatajaks oleme ise.
Esimene töörühm asetas esikohale tervisega seonduva. Tegusad naised peaksid ise aastas vähemalt ühe korra organiseerima tervisepäeva, kuhu kutsutakse esinema perearste ja  spetsialiste. Teha koostööd maakonna  tervisetoa töötajatega ja Viljandi Haigla noorte nõustamistoaga ja kohalike koolide hoolekogudega. Kasulik oleks vallalehes avada terviseedendamise rubriik. Teiseks tähtsaks probleemiks nimetati naabrivalvet. Võetakse ühendust naabrivalve korraldajatega, et luua näidispiirkond. Kolmandaks mahukaks tegevuseks on koolitus ja elukestev õpe.  Selle tarvis esitab  projekti ühenduse esinaine sotsiaalfondile. Neljas mõte, mis vajab teostamist on – rohkem naisi omavalitsusse.   Viiendal kohal oli seltside koostöö. Kaks korda aastas oleks vaja korraldada ühisüritused koostööpartneritega, et olla kursis meie kohaliku elu eestvedajate mõtete ja tegudega. Lõpetuseks nimetas esimene rühm, et tuleb  juhte kiita nende hea töö eest.
 Teine rühm pidas kõige tähtsamaks elukestvat õpet. Selleks korraldab naisselts järjepidevalt koolitusi ja rahvatraditsioone ausse tõstvaid üritusi, millel on  temaatilised õnneloosid ning osaleb ise koolitustel. Teisel kohal olid tervislikud eluviisid: tervisepäevad, koolitused, kepikõnd, trennides käimine, noorteüritused jm. Ollakse initsiatiivgrupp terviseedendamise järgimisel ja tehakse sellealast koostööd suurvalla seltsidega.  Kolmandaks nimetati järjepidevat mittetulunduslike ühenduste koostööd. Naisselts korraldab ise ühisüritusi erinevate põlvkondade vahel, heakorrapäevi, toetab abivajajaid, kirjutab projekte, tunnustab oma aktiivseid liikmeid ja saab uusi kogemusi  koostööst teiste MTÜ-dega. Uudsena pakuti välja uute loodavate mittetulundusühingute nõustamist, sest VNÜ 11 aastasest  tegutsemisest on palju õpetlikku ka teistele jagada. Neljandana märgiti säästvat eluviisi. Vajalik oleks osaleda ja ka ise korraldada  õppepäevi  säästliku tarbimise, puhta vee ja prügimajanduse teemadel. Tähtis on teavitustöö.   Päeva esimese poole lõpetuseks leidsime, et edasine tööpõld on lai ning vajab suurt ühistöötahet!  Peale pikka istumist üllatas meid virgutusliku liikumisega Tiina Torim ja meelelahutuslikku muusikalist vahepala pakkus Astrid Ruiso kitarri saatel üksinda ja koos Eve Loodega. Päeva teisel poolel meisterdasime Sõbrapäeva kaarte ja kingitusi.
Eesti Vabariigi aastapäeva auks korraldas Vastemõisa raamatukogu juhataja Merle Rang PÕLLEDE näituse, millest ka naisselts osa võttis, kes õmbles selle tarvis ise  uue, kes otsis esiemade põlled üles.
2008. aastal jätkame koostööd Suure-Jaani valla ärksate ja käsitöölembeste naistega. Esitasime Kohaliku Omaalgatuse Programmi kevadvooru maakondlikule komisjonile uue jätkuprojekti „Naiste koostöö ühisvallas III”., mis rahastati.  Kutsume alati ka  koostööpartnereid ja toetajaid oma üritustele.
 
Vastemõisa Naiste Ühenduse liikmed